Jak jsme připravovali a dokazovali kyslík...
Jedním ze zajímavých chemických témat je příprava a důkaz kyslíku.
I naše třída si tento pokus vyzkoušela v rámci laboratorních prací z chemie. Oblékli jsme se do laboratorních plášťů, připravili jsme si pomůcky, chemikálie a pustili se do práce. Do Erlenmayerovy baňky jsme odměřili peroxid vodíku. Vyzkoušeli jsme reakci nažhavené špejle na vzduchu a v baňce s peroxidem vodíku. Žhavá špejle uhasla. Dále jsme k peroxidu vodíku přisypali oxid manganičitý, který zde slouží jako katalyzátor. Došlo k rychlé chemické reakci, při které vznikal kyslík. V tento okamžik jsme opět do baňky vložili žhavou špejli. Ta se nám rozhořela. Tím jsme se přesvědčili, že v baňce kyslík skutečně vznikl. Výsledky jsme zaznamenali a zakreslili do protokolu, který byl ohodnocen známkou.