Vzdělávací program ve Šmidingerově knihovně
Dnes jsme s naší třídou 9.M vyrazili prohloubit své znalosti v oblasti politických režimů minulého století.
Při slunečném ránu jsme se sešli před Šmidingerovou knihovnou v Husově ulici. Žáci zatím nevěděli podrobnosti o programu, který je čeká. Přivítala nás paní magistra Machková a hned nás uvedla do děje, ve kterém se mělo dopoledne nést.
Nejprve jsme si vyzkoušeli, jaké prostředí zažívali prvňáčci v roce 1955. Měli jsme dobovou hodinu výtvarné výchovy. Následně jsme si na příběhu Petra, který byl inspirován knihou Zeď od autora Petra Síse, přiblížili dobu po druhé světové válce, socialismus a komunismus. Na základě výpisků z Petrova deníku jsme si dokázali představit, jak se asi žák základní a následně střední školy v této době cítil a jaká úskalí prožíval.
Celý program byl zakončený událostmi roku 1968, kdy jsme po mírném rozvolnění zavadili o příjezd okupačních vojsk. Byl to tvrdý náraz na realitu a uvědomění si toho, jak složitou dobu naši prarodiče a někdy i rodiče zažívali. Můžeme být vděčni za to, jaký blahobyt v dnešní době zažíváme, i když každá doba má svá úskalí.
Antonín Švarc