9.M rýžovala zlato na Otavě
Při dnešním slunečném dni jsme měli tu možnost seznámit se s historií rýžování zlata na Otavě. Samotný proces jsme si také vyzkoušeli.
Ráno jsme se vlakem vydali do horažďovického muzea, kde už na nás čekal náš průvodce pan Aleš Červený, uznávaný český mineralog, kurátor Městského muzea Horažďovice a restaurátor, který se věnuje popularizaci geologie. Popsal nám historii tohoto oboru na Otavě a zároveň rozebral perlorodky. V muzeu jsme viděli krom nespočtu exponátů z našeho kraje i vzácné kousky z Alp. Úžasné byly i modely vesnice, kde se rýžovalo zlato a hlubinné těžení stříbra ve středověku.
Poté jsme se konečně vydali k řece. Počasí snad nemohlo vyjít lépe, a tak pro nás pobyt v řece představoval příjemné zchlazení. Pan Červený nám, nejprve teoreticky a poté názorně, představil celý proces rýžování. Každý z nás si následně pár kousků otavského zlata vyzkoušel získat. Nutno podotknout, že místo jsme nemohli vybrat lepší. Každému z nás se podařilo získat několik zlatěnek.
Děkujeme panu Červenému za obohacující informace a paní učitelce Aldorfové za zorganizování celé akce, moc jsme si to užili.
Antonín Švarc