Informace pro strávníky

14.9.2023 |  Zdeňka Jungová

Rok se s rokem sešel a my se opět shledáváme na půdě školy. A jelikož se mezi nás přidali nováčci, tak bychom ty a samozřejmě i ostatní strávníky rádi nechali nahlédnout do světa sestavování jídelníčku pro školní jídelnu.

 

Možná se ptáte, kdo se podílí na sestavování takového jídelníčku. Zprvu do toho zasahuje stát, který posílá peníze na dotované stravné, své slovo má i ředitel školy, vedoucí školní jídelny a v neposlední řadě tu jsou rodiče a děti, kteří mají také své představy. Z toho vyplývá, že na takovém jídelníčku se podílí spousta lidí a vyhovět 100 procentům každé ze stran je prakticky nemožné, a proto se při sestavování jídelníčku snažíme volit kompromis.

Vedoucí školní jídelny musí jídelní lístek sestavovat tak, aby dodržovala výživové normy a spotřební koš. Dále se musí řídit četností pokrmů na určité období a bohužel přes tyto podmínky vlak nejede. V těchto nařízeních je uvedeno například, že mohou být maximálně dvě sladká jídla měsíčně a dvakrát do měsíce houskové knedlíky. Na druhou stranu jídelníček musí měsíčně obsahovat minimálně třikrát pokrm z ryby, dvakrát pokrm z luštěnin, atd. Tyto podmínky se uplatní, jak při vytváření jídel na jedničku a zvlášť na dvojku. Tedy nejdříve se tvoří obědy číslo 1 a následně se sestavují obědy na číslo 2. Je - li bezmasý den, tak tento den jídelníček nesmí obsahovat maso.

Důležitá věc, kterou je nutné si uvědomit je, že strava na kterou je většina dětí zvyklá z domova je velice odlišná, právě od požadavků na stravování dětí ve školní jídelně. Děti často nejsou přivyklí na luštěniny, na zeleninové saláty, mléčné výrobky, na polévku ke každému jídlu...

V naší školní jídelně se snažíme o pestrost , čerstvost a kvalitu potravin k přípravě pokrmů. Každý den strávníci dostávají polévku, hlavní jídlo a k tomu, buďto ovoce, zeleninový salát, kompot, mléčné výrobky, moučník...

Na základě výše uvedeného doufám ve vzájemnou spolupráci mezi školní jídelnou, strávníky a jejich rodiče. Vždy přijmu jakýkoliv užitečný nápad na zlepšení našeho školního stravování. Veškeré názory mi zasílejte na sjdukla@strakonice.cz

S pozdravem 

Zdeňka Jungová, vedoucí ŠJ.

Děkujeme všem partnerům a podporovatelům

Naše škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze taková cookies, která jsou nezbytně nutná pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, a u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies). Pravidla cookies